شهر کوچک اما زیبای وان، یکی از نزدیک‌ترین شهرهای مرز مشترک ایران و ترکیه است. این شهر فوق‌العاده، تنها یک ساعت از پایانه مرزی رازی فاصله دارد. شاید هم همین دسترسی سریع و آسان به وان است، که باعث شده است که این شهر به انتخاب اول مسافران ایرانی در تعطیلات چند روزه عید نوروز تبدیل شود.

بسیاری از مسافران عزیزی که قصد سفر به وان را دارند، اطلاعات چندانی از چگونگی سفر به این شهر جذاب و تاریخی ندارند. از این رو ما در این مطلب از سفر۷۲۴ قصد داریم، راهنمای کامل سفر زمینی به وان را با شما عزیزان همراه به اشتراک بگذاریم.

آیا سفر به وان تنها به صورت زمینی امکانپذیر است؟

یکی از رایج‌ترین سوالات مسافران این است که آیا تنها به صورت زمینی می‌توان به وان سفر کرد؟ یا با هواپیما نیز می‌توان به شهر تاریخی وان رفت؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که

دسترسی به شهر زیبای وان تنها به صورت زمینی امکانپذیر است.

بنابراین اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید کوله بار سفرتان را ببندید و از زیبایی‌های جاده لذت ببرید. توصیه می‌کنم که سفر به وان را حتما در برنامه‌های امسالتان قرار دهید. مخصوصا اگر قرار بر این است که با گروهی از دوستان یا خانواده خود این سفر را تجربه کنید.

اگر هم از راحتی کودکان خود در طول سفر نگران هستید، باید بدانید که سفر به وان، مانند سایر سفرهای خارجی طولانی نیست. بنابراین اگر به چند نکته ساده در خصوص سفر با کودکان توجه کنید، می‌توانید سفری فوق‌العاده و خاطره‌انگیزی را در کنار خانواده و فرزندانتان تجربه کنید.

چگونه می‌توان به صورت زمینی به شهر وان ترکیه سفر کرد؟

از هر چه بگذریم...
سخن سفر با اتوبوس خوش‌تر است...

اصلا سفر زمینی با اتوبوس معنا پیدا می‌کند. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای سفر به وان، یک سفر اتوبوسی بی‌نظیر را تجربه کنید.

سفر به وان با اتوبوس از ارومیه امکانپذیر است. بنابراین برای تهیه بلیط اتوبوس از ارومیه به مقصد وان باید وارد سایت سفر۷۲۴ شوید. سپس با انتخاب ارومیه به عنوان مبدا و وان به عنوان شهر مقصد، بلیط اتوبوس مورد نظر خود را برای تاریخ دلخواه خود خریداری کنید. اما طبیعتا قبل از این‌که راهی وان شوید، سعادت دیدار ارومیه و دریاچه زیبای آن نیز نصیب شما خواهد شد. این هم از نیمه پر لیوان این توفیق اجباری!     

  

اما برای سفر به شهر وان از تبریز دو راه دارید:

 • اگر ساکن تبریز هستید و یا دوست دارید به بهانه سفر به وان به شهر اولین‌ها هم سری بزنید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید، می‌توانید به یکی از شرکت‌های مسافربری ارائه‌دهنده سرویس به وان مراجعه کنید و بلیط ون به مقصد وان را به صورت حضوری تهیه کنید. زیرا در حال حاضر امکان خرید بلیط وان به صورت اینترنتی از تبریز وجود ندارد.
 • برای سفر به وان از تبریز، روش دیگری نیز وجود دارد. به این ترتیب که شما می‌توانید ابتدا بلیط اتوبوسی از مبدا تبریز به مقصد خوی تهیه کنید. سپس به وسیله ون از خوی به مقصد وان حرکت کنید.

سفر زمینی به وان از تهران از چه راه‌هایی امکانپذیر است؟

برای سفر به وان از تهران نیز سه راه وجود دارد :

 • مسیر تهران به خوی و خوی به وان
  برای این منظور می‌توانید به سایت سفر۷۲۴ مراجعه کنید، و با انتخاب مبدا تهران به مقصد خوی بلیط اتوبوسی تهیه کنید. سپس با شرکت مسافربری مربوطه تماس بگیرید و پس از اطلاع از ساعت و تاریخ رسیدن سرویس تهران به خوی، بلیط ون از خوی به وان را نیز از طریق سامانه سفر۷۲۴ خریداری کنید.
 • مسیر تهران به خوی، خوی به مرز رازی و مرز رازی به وان
  در این صورت نیز می‌توانید با مراجعه به سایت سفر۷۲۴ نسبت به خرید بلیط تهران به خوی خود اقدام کنید. سپس به کمک مینی‌بوس خود را به مرز رازی برسانید و پس از عبور از مرز به کمک ون‌های ترک به مقصد نهایی خود یعنی وان برسید.
 • تهران به تبریز و تبریز به وان
  در این میان برخی از افراد ترجیح می‌دهند که بی‌دردسر اول بلیطی به مقصد تبریز تهیه کنند. تا بتوانند خستگی سفر خود را به در کنند. سپس به وسیله ون از تبریز به وان بروند. این افراد نیز می‌توانند با مراجعه به سایت سفر۷۲۴ نسبت به خرید بلیط از مبدا تهران به مقصد تبریز به تاریخ و ساعت مورد نظر خود اقدام کنند. اما تهیه بلیط از تبریز به وان را باید به صورت حضوری انجام دهند.

آیا فقط از مرز رازی می‌توان به وان سفر کرد؟

شهر وان، یکی از شهرهای کشور همسایه ما ترکیه است. بنابراین سفر به این شهر از طریق مرزهای رازی، بازرگان و سرو امکانپذیر است. اما اگر دنبال مقرون به صرفه‌ترین روش دسترسی به این شهر زیبا هستید، بهتر است از مرز رازی به این شهر سفر کنید.

به همین دلیل است که اتوبوس‌ها و ون‌های شرکت‌های مسافربری نیز مسافران را از طریق مرز رازی به وان می‌برند. زیرا مرز بازرگان معمولا برای سفر به استانبول یا ترابزون گزینه مناسب‌تری است.

سفر به وان از مرز رازی به چه شکلی انجام می‌گیرد؟

مسافرانی که در مرز رازی هستند، پس از کنترل چمدان‌ها و بارهایشان توسط پلیس گمرک، پرداخت عوارض خروجی و کنترل گذرنامه‌هایشان از مرز عبور کنند و وارد خاک کشور ترکیه شوند. در مرز ترکیه نیز ون‌هایی هستند که به وسیله‌ی آن‌ها می‌توانند خود را به وان و یا هر شهری از ترکیه که قصد سفر به آن را دارند برسانند.

برای سفر زمینی به وان، به همراه داشتن چه مدارکی الزامی است؟

با توجه به این‌که وان یکی از شهرهای کشور ترکیه است. برای سفر به این شهر نیازی به اخذ ویزا نیست. اما به همراه داشتن گذرنامه یا پاسپورتی که حداقل ۶ ماه از تاریخ انقضای آن باقی مانده است، الزامی است. همچنین به همراه داشتن بیمه مسافرتی، کارت ملی و شناسنامه به منظور پیشگیری از مشکلات احتمالی باعث می‌شود که آرامش بیشتری در طول سفر خود داشته باشید.

آیا برای سفر به وان نیز باید عوارض خروجی پرداخت کنیم؟

به دلیل نزدیک بودن وان به مرز مشترک ایران و ترکیه، بسیاری از مسافران فکر می‌کنندکه برای سفر به این شهر نیازی به پرداخت عوارض خروجی نیست. در حالی که این تصور کاملا اشتباه است. زیرا طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران، هر مسافری که قصد عبور از مرزهای کشور را داشته باشد، باید عوارض خروج از کشور خود را مطابق با قوانین موجود پرداخت کند. بنابراین برای سفر به وان نیز باید عوارض خروج از کشور پرداخت شود.

آیا امکان پرداخت عوارض خروج از کشور در مرز وجود دارد؟

پرداخت عوارض خروج از کشور در مرز رازی نیز امکانپذیر است. پرداخت عوارض هم می‌تواند در بانک ملی فعال در مرز صورت گیرد و هم از طریق خودپردازهای تعبیه شده در مرز که به صورت اختصاصی برای پرداخت خروجی طراحی شده‌اند، انجام شود. اما برای سفر زمینی به وان بهتر است، عوارض خروج از کشور را قبل از سفر خود پرداخت کنید تا در مرز برای پرداخت خروجی معطل نشوید.

محدودیت بار برای سفر به وان به چه صورت است؟

محدودیت بار برای سفر به وان نیز مانند سایر سفرهای خارجی ۲۰ کیلوگرم به ازای هر مسافر است. از این رو بهتر است سعی کنید تنها لوازم ضروری را با خود به همراه داشته باشید. زیرا قیمت لوازم در وان نسبت به سایر شهرهای ترکیه مناسب‌تر است. بنابراین احتمالا در این شهر خریدهایی را نیز انجام می‌دهید، پس برای خریدهای خود نیز جا نگه دارید.

نکته قابل توجه دیگری که مسافران باید به آن توجه کنند این است که اقلام ممنوعه اجازه خروج از کشور را تحت هیچ شرایطی ندارند. بنابراین فرقی ندارد که به کدام کشور خارجی سفر می‌کنید، به هر حال نباید اقلام ممنوعه شامل انواع دارو، مواد مخدر، کالاهای خارجی به ارزش بیش از ۸۰ دلار و از این قبیل موارد را به همراه داشته باشید.

آیا امکان عبور از مرز رازی به صورت ۲۴ ساعته وجود دارد؟

اگر قصد سفر زمینی به وان را دارید، بهتر است بدانید که بر خلاف مرز بازرگان که به صورت ۲۴ ساعته فعال است. مرز رازی تنها از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ عصر آماده پذیرش مسافران گامی است. بنابراین اگر در این محدوده به مرز نرسید، باید عبور از مرز را به فردای آن روز موکول کنید.

سفر به وان با تور به صرفه‌تر است یا به صورت شخصی؟

دغدغه اصلی بیشتر مسافرانی که به وان سفر می‌کنند این است که سفر به وان با تور بهتر است یا به صورت شخصی. در این خصوص باید بدانید که مسافرت خانوادگی به وان با تور مقرون‌به‌صرفه‌تر از سفر شخصی است. زیرا هزینه‌ی اقامت در این شهر هنگام سفر با تور مناسب‌تر از زمانی است که خودتان بخواهید هتل بگیرید. اما اگر برای کار یا به تنهایی به وان سفر می‌کنید، می‌توانید با برآورد قیمت نسبت به سفر با تور یا سفر شخصی تصمیم بگیرید.

نکته قابل توجهی که در این زمینه باید به آن توجه شود این است که در روزهای تعطیل و پر تردد، پیدا کردن محل اقامت مناسب چندان هم ساده نیست. بنابراین قبل از تهیه بلیط بهتر است نسبت به رزرو محل اقامت اقدام کنید.

آیا مردم وان نیز به زبان ترکی صحبت می‌کنند؟

مردم کشور ترکیه به زبان ترکی صحبت می‌کنند. اما با توجه به این‌که وان یکی از شهرهای کردنشین ترکیه است مردم آن به زبان کردی صحبت می‌کنند. بنابراین اگر به یکی از زبان‌های ترکی یا کردی مسلط هستید، نیازی نیست نگرانی در مورد سفر به این شهر داشته باشید. زیرا به راحتی می‌توانید گلیمتان را از آب بیرون بکشید.

واحد پولی رایج در شهر وان چیست؟

از آنجایی که وان یکی از شهرهای کشور ترکیه است، پول رایج در این شهر نیز لیر است. بنابراین می‌توانید دلار خریداری کرده و در صرافی‌های شهر وان آن را به لیر تبدیل کنید. و یا از ابتدا لیر بخرید که نیازی به مراجعه به صرافی نداشته باشید.

بهترین فصل برای سفر به وان کدام فصل است؟

با توجه به این‌که شهر وان آب‌وهوای کوهستانی و معتدلی دارد، بهترین فصل برای سفر به این شهر بهار، تابستان و اوایل پاییز است. البته در فصل زمستان نیز شهر زیبایی خیره‌کننده‌ای به خود می‌گیرد. اما سردی هوا ممکن است، لذت سفر را کاهش دهد.

جاذبه‌های توریستی و گردشگری شهر وان کدامند؟

شهر وان یکی از شهرهای زیبا و تاریخی ترکیه است. بنابراین وقتی به این شهر سفر می‌کنید فراموش نکنید که سری به جاذبه‌های توریستی و گردشگری آن بزنید. دریاچه وان، جزیره‌ی آکدامار، قلعه وان، قلعه تاریخی هوشاب، کارتینگ وان، خانه گربه وان (کدی اوی) و ... از جمله معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر هستند که بازدید از آن‌ها به شما کمک می‌کند که سفری لذت‌بخش و خاطره‌انگیز را در کنار عزیزانتان تجربه کنید.