شهر تفلیس پایتخت کشور گرجستان است. گرجستان به دلیل همسایگی با ارمنستان، ترکیه و آذربایجان فرهنگ متنوعی را در دل خود جای داده است. همین امر باعث شده است که این کشور برای گردشگران خارجی بسیار جذاب باشد. شهر تفلیس جایگاه ویژه‌ای را از لحاظ گردشگری به خود اختصاص داده است. چرا که در حین حرکت به سمت سبک مدرن، همچنان سبک قدیمی و سنتی خود را نیز حفظ کرده است. از این رو در این مطلب قصد داریم راهنمای کامل و جامعی درباره سفر زمینی به تفلیس را به شما ارائه دهیم.

اگر تمایل دارید که به این سفر هیجان‌انگیز و خاطره‌ساز بروید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا از هر آن‌چه که برای این سفر نیاز دارید آگاه شوید. 

 

نکاتی که قبل از آغاز سفر زمینی به تفلیس بهتر است بدانید:
 

کشور گرجستان یکی از کشورهای نزدیک به ایران است، از این رو گردشگران زیادی را از نقاط مختلف به خود جذب کرده است. این نزدیکی نسبی باعث شده است که راه‌های مختلفی برای سفر به این کشور فراهم باشد. سفر زمینی یکی از جذاب‌ترین راه‌ها برای رسیدن به تفلیس است.

سفر زمینی به شهر تفلیس با ماشین شخصی و اتوبوس امکان‌پذیر است اما در این بین اتوبوس می‌تواند گزینه بهتری نسبت به ماشین شخصی باشد. چرا که سفر به کشورهای خارجی با ماشین شخصی مشکلات و مسائل مختلفی را با خود به همراه دارد. کاپوتاژ، اصطحلاک، خستگی ناشی از رانندگی و ... از جمله مسائلی است که هنگام سفر خارجی با ماشین شخصی با آن‌ها روبرو خواهید شد ‌اما هنگام سفر با اتوبوس خبری از دغدغه و دل‌مشغولی نیست. از این رو، در این مطلب تمرکز ما بر روی چگونگی سفر زمینی به تفلیس با اتوبوس است. 

پیش از آغاز سفر بهتر است بدانید برای سفر زمینی به تفلیس با اتوبوس نیازی به اخذ ویزا نیست. تنها با در دست داشتن گذرنامه معتبر می‌توانید وارد کشور گرجستان شوید اما به خاطر داشته باشید که برای خروج از کشور باید حداقل ۶ ماه از تاریخ انقضای گذرنامه شما باقی مانده باشد. در غیر این صورت اجازه خروج از کشور برای شما صادر نخواهد شد. 

همچنین بهتر است قبل از سفر نسبت به پرداخت عوارض خروج از کشور خود اقدام کنید. چرا که هر مسافر برای خروج از مرز‌های ایران باید مبلغی را پرداخت کند. این مبلغ برای هر مسافری که برای اولین بار قصد خروج از کشور را دارد ۲۲۰۰۰۰ تومان، برای بار دوم ۳۳۰۰۰۰ تومان و بار سوم ۴۴۰۰۰۰ تومان می‌باشد. عوارض خروج از کشور را می‌توانید به صورت سه روش اینترنتی، مراجعه به شعبات بانکی و یا از طریق خودپردازهایی که در مرزهای کشور قرار داده‌اند پرداخت کنید.

البته پرداخت این عوارض در خود مرز نیز امکان‌پذیر است. چرا که شعبه بانک ملی که در مرز ایران قرار دارد به صورت بیست و چهار ساعته فعال است و خودپردازهایی نیز برای پرداخت عوارض در مرزها تعبیه شد است اما در هر حالت بهتر است که قبل از آغاز سفر عوارض خود را پرداخت کنید تا مرز را با خیالی آسوده و بدون دغدغه پشت سر بگذارید. 

نکته قابل توجهی که در خصوص پرداخت عوارض خروجی باید مد نظر قرار گیرد، تعداد دفعات خروج از کشور برای هر فرد است. به عنوان مثال اگر فردی برای بار دوم است که قصد خروج از کشور را دارد اما عوارض بار اول را پرداخت کرده باشد، در مرز با مشکل مواجه خواهد شد. بنابراین در پرداخت عوارض خروج از کشور خود دقت لازم را داشته باشید. 

علاوه‌بر تمامی این موارد اگر قصد سفر به کشور‌های خارجی را دارید بهتر است ابتدا کمی با زبان کشور مقصد آشنا شوید. این موضوع برای راحتی برقراری ارتباط در آن کشور بسیار ضروری است. به عبارت دیگر اگر با زبان کشور مقصد آشنا باشید، به راحتی می‌توانید گلیم خود را از آب بیرون بکشید و نیازهای اولیه خود را برطرف کنید. علاوه‌براین شناخت زبان کشور مقصد باعث می‌شود تا احتمال کلاه‌برداری از جانب سودجویان نیز کاهش یابد. 

در راستای جلوگیری از کلاه‌برداری بهتر است بدانید که واحد پول گرجستان لار می‌باشد. بنابراین اگر قصد خرید از فروشگاه‌های تفلیس را دارید بهتر است پول رایج در این کشور را تهیه کنید و سپس با اطمینان خاطر هر چقدر که دوست دارید خرید کنید.

 

راهنمای سفر زمینی به تفلیس با اتوبوس 
 

برای آغاز این سفر حال زمان آن فرا رسیده است که بلیط اتوبوس به مقصد تفلیس را تهیه کنید. برای این کار تنها کافی‌ست به سامانه سفر ۷۲۴ مراجعه کرده و بلیط مورد نظر خود را خریداری کنید. همان‌طور که در این سایت نیز مشخص شده است مبدا تمامی اتوبوس‌های این مسیر  شهر تهران است. اتوبوس تفلیس معمولا همه‌روزه در ساعات ۱۱ الی ۱۲ ظهر شروع به حرکت می‌کند. 

همان‌طور که می‌دانید ایران مرز مشترکی با کشور گرجستان ندارد. از این رو، اتوبوس تهران - تفلیس برای رسیدن به گرجستان باید از کشور ارمنستان و یا ترکیه عبور کند. شرکت‌های مسافربری و رانندگان اتوبوس معمولا کشور ترکیه را ترجیح می‌دهند. بنابراین زمانی که اتوبوس از شهر تهران شروع به حرکت می‌کند ابتدا باید به مرز بازرگان برود. بازرگان مرز میان ایران با ترکیه است که در ۲۹۰ کیلومتری تبریز قرار دارد. 

این اتوبوس پس از حرکت از تهران، توقف کوتاهی در تبریز نیز دارد. بنابراین مسافرانی که قصد سفر زمینی به تفلیس از تبریز را دارند، می‌توانند با شرکت مربوطه تماس بگیرند و از ساعت رسیدن اتوبوس به این شهر اطلاع پیدا کنند. سپس اقدام به خریداری بلیط کنند. اتوبوس پس از سوار کردن مسافران حاضر در تبریز به سمت مرز بازرگان حرکت می‌کند. زمانی که اتوبوس به این مرز می‌رسد باید تمامی مسافران از اتوبوس پیاده شده و همراه با وسایل خود به صورت انفرادی از مرز عبور کنند. 

در مرز بازرگان دو ایستگاه ایست و بازرسی وجود دارد. اولی متعلق به مرز ایران است و دومی مربوط به کشور ترکیه است. در هر دوی آن‌ها بازرسی بدنی و بررسی بارها صورت می‌گیرد و در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد مسافران به راحتی می‌توانند از مرز عبور کنند اما اگر اقلام ممنوعه‌ای در بار مسافر وجود داشته باشد با مشکل مواجه خواهد شد. اقلام ممنوعه عبارت است از بار اضافی غیرمجاز، مواد مخدر، نوشیدنی‌های الکلی، دارو، کالای خارجی به ارزش بیش از ۸۰ دلار و از این قبیل موارد که در صورت مشاهده توقیف می‌شوند. 

همچنین بهتر است بدانید که برای سفر زمینی به تفلیس مقدار وزن بار مجاز و رایگان برای هر مسافر ۲۰ کیلوگرم است اما اگر به هر دلیلی مقدار وزن بار شما از این حد بیشتر شد می‌توانید با راننده اتوبوس خود صحبت کرده و در صورت رضایت او و پرداخت هزینه مشخصی تا سقف ۴۰ کیلوگرم بار را نیز با خود حمل کنید. 

توجه داشته باشید که اگر برای هر یک از مسافران در مرز مشکلی به وجود آید راننده اتوبوس موظف است که مدت زمان مشخصی منتظر مسافران خود بماند اما اگر این مدت زمان خیلی طول بکشد، اتوبوس به حرکت خود ادامه می‌دهد تا در زمان مقرر به مقصد خود برسد. در نتیجه بهتر است که قبل از آغاز سفر زمینی خود به تفلیس به نکات مورد نیاز برای این سفر توجه داشته باشید تا سفری خوش و بدون دغدغه‌ای‌ را تجربه کنید. 

پس از طی کردن تمامی این مراحل در نهایت اتوبوس از مرز بازرگان عبور کرده و وارد خاک ترکیه می‌شود و به مسیر خود ادامه می‌دهد تا به مرز گرجستان برسد. در طول این مسیر اتوبوس معمولا توقفی در شهر ارزروم ترکیه و سپس مرز ترکیه و گرجستان خواهد داشت. 

در مرز گرجستان نیز تمامی مواردی که در مورد مرز بازرگان گفته شد، باید مورد توجه قرار گیرد. بنابراین همانند مرز ترکیه در مرز گرجستان نیز مسافران و بار آن‌ها مورد بازرسی قرار می‌گیرند اما توجه داشته باشید که در این مرز سخت‌گیری‌های قانونی بیشتری نسبت به مرز بازرگان وجود دارد. به عنوان مثال در مرز گرجستان شما به هیچ عنوان اجازه ندارید هرگونه دارو اعم از استامینوفن، سرماخوردگی و ... را به همراه داشته باشد. 

بنابراین اگر دچار بیماری خاصی هستید و نیاز دارید حتما داروهای خاصی را مصرف کنید، بهتر است از پزشک خود بخواهید تا نسخه‌ای از داروهای مورد نیاز شما را با مهر و امضای خودش در اختیار شما قرار دهد اما توجه داشته باشید که حتی به همراه داشتن نسخه نیز نمی‌تواند اجازه به همراه داشتن این داروها را برای شما صادر کند. چرا که مرزبانان قادر به خواندن نسخه پزشک شما نیستند و از این رو نمی‌توانند از نیاز یا عدم نیاز مسافر به آن دارو اطمینان یابند اما با همراه داشتن نسخه خود شاید بتوانید تخفیفی بگیرید و یا در صورت نیاز ضروری داروهای خود را از گرجستان تهیه کنید.

به این ترتیب اگر مشکلی در مرز برای شما ایجاد نشود به راحتی می‌توانید از مرز گرجستان نیز عبور کرده و وارد خاک گرجستان شوید. بهتر است بدانید که فاصله بین مرز گرجستان تا شهر باتومی ۱۵ کیلومتر است. بنابراین زمان کوتاهی طول می‌کشد تا شما به این شهر ساحلی زیبا برسید. اتوبوس در این شهر زیبا نیز توقف کوتاهی دارد تا مسافران بتوانند از زیبایی‌های این شهر لذت ببرند و مدت کوتاهی را در ساحل چشم‌نواز آن سپری کنند. 

سپس اتوبوس شروع به حرکت می‌کند تا در نهایت به شهر زیبا و چشم‌نواز تفلیس برسد. در طول سفر زمینی به تفلیس نیازی به تغییر وسیله نقلیه نیست و مسیر از مبدا تا مقصد تنها با یک اتوبوس طی می‌شود. هنگام رسیدن به مقصد، اتوبوس در  ترمینال این شهر توقف می‌کند.

در نهایت مسافران پس از پیاده شدن در ترمینال شهر تفلیس گرجستان و مستقر شدن در محل اقامت خود می‌توانند به تماشای جاذبه‌های گردشگری این شهر بپردازند. قلعه ناریکالا، پل صلح، مجسمه مادر گرجستان، شهر سنگی اوپلیستیخه، کلیسای صخره‌ای و ... از جاهای دیدنی و جذاب شهر تفلیس هستند که دیدگان را محو شکوه و عظمت خود می‌کنند. 
 

 

سفر ۷۲۴ همواره در کنار شماست

سفر ۷۲۴ لحظاتی خوش و هیجان‌انگیز را در تفلیس برایتان آرزومند است. اگر سوال و ابهامی درباره این سفر ذهن شما را به خود مشغول کرده است که در این مطلب به آن پاسخ داده نشده است، آن را با سفر ۷۲۴ در میان بگذارید تا در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ داده شود.