شهر سلیمانیه مرکز استان سلیمانیه، شهری نوساخته است که به سوی مدرنیته در حال حرکت است. چیزی که در مورد این شهر جالب توجه است، مطرح بودن آن به عنوان جاذبه گردشگری مناطق جنوبی عراق و همچنین از دیدگاه تجاری و بازرگانی، بازاری برای ایران و ترکیه است. خیلی از ایرانی ها به خاطر جاذبه های گردشگری و آب و هوای بی نظیری که این شهر دارد، به سلیمانیه عراق سفر میکنند.

سلیمانیه در طول تاریخ نیز تاثیرگذار بوده است. سلمانیه قبل از اینکه شهری مدرن باشد، در سال 1784 توسط شاهزاده عثمانی، ابراهیم پاشا، زامو نامگذاری شده بود. پس از ان دوران او به افتخار پدرش که سلیمان نام داشت، این شهر را سلیمانیه نامگذاری کرد.

شهر سلیمانیه عراق به خاطر شاعران و روشنفکران و مردم با فرهنگش به پایتخت روشنفکری کردستان معروف است. این شهر در تمامی زمان ها در حال پیشرفت و توسعه بوده است. از جاذبه های گردشگری عمده شهر سلیمانیه می توان به سراى قديم، موزه خانه ها، بازراها و مراكز خريد (مُلها) اشاره کرد.

در شهر سلیمانیه دانشکده ها و موسسه های مختلف دولتی و خصوصی زیادی افتتاح شده. حتی یک واحد دانشگاه آمریکایی نیز در این شهر فعالیت دارد.

تمدن شهر سلیمانیه با توجه به قدمت این شهر که از مناطق کهن شمال عراق می باشد، تمدن با شکوه و قدرتمند بین النهرین و آشور و نینوا است.

زبان مردم شهر سلیمانیه کردی است. افراید خونگرم و سخت کوش، که مسلمان و اهل سنت  هستند و احترام زیادی نیز برای ایرانی ها قائلند.

شهر زیبا و کوهستانی سلیمانیه بین دو کوه گویژه و کله زرد قرار گرفته است. دامنه این کوه ها محلی برای گشت و گذارهای آخر هفته و ایام تعطیل گردشگران مناطق گرم جنوبی عراق است. این آب و هوای خوش و دامنه های زیبا جاذبه های اصلی سلیمانیه را برای گردشگران داخلی و خارجی تشکیل می دهد.

اگر قصد سفر به این شهر زیبای کوهستانی دارید، هم به صورت زمینی و هم به صورت هوایی می توانید سفر کنید. سلیمانیه بازارهای بسیار خوبی هم برای خرید دارد. بیش از چهل مرکز تجاری کوچک و بزرگ را می توانید در سلیمانیه عراق پیدا کنید. علاوه بر طبیعت زیبا، مراکز گردشگری سنتی و مدرن هم از جاذبه هی گردشگری سلیمانیه عراق هستند.

در سلیمانیه می توانید بازارهای تفکیک شده ای پیدا کنید که هر صنفی بازار مخصوص به خود دارد. بازار میوه و تره بار، بازار کیف و کفش، بازار لوازم ساختمانی، بازار مواد غذایی و ...

تعداد هتل های شهر سلیمانیه زیاد نیست. اما می توانید تنوعی از هتل های معمولی تا لوکس و گران بها را پیدا کنید.

غذاهای کردی هم در همه جای دنیا طرفدار دارد. غذاهایی اصیل که حتما با سلیقه غذایی ما ایرانی ها بسیار سازگاری دارد. از انواع این غذاها میشه به دلمه برگ مو و دلمه کلم اشاره کرد. کباب بره غذای معروف و خوش خوراک شهر سلیمانیه هست که در اعیاید و جشن ها طبخ می شود. علاوه بر غذاهی سنتی، غذاهای بین المللی مثل پیتزا و غذاهای ایتالیایی را به راحتی می توانید در سطح شهر پیدا کنید.

نوشیدنی محبوب مردم شهر سلیمانیه عراق چای سیاه است. قهوه خیلی در این شهر طرفدار ندارد. ولی در سطح شهر می توانید کافه هایی را پیدا کنید که کافه و شیک سرو می کنند.

اگر دنبال سوغاتی بودید، از لباس های رنگارنگ کردی غافل نشوید. صنایع دستی شهر سلیمانیه همچنان رونق سابق را دارد و مردمان این شهر علاقه زیادی به حفظ صنایع و هنرهای دستی شهرشان دارند. مرکز خرید ستاره شهر سلیمانیه مرکزی لوکس است که در کنار خرید می توانید از دیگر امکانات رفاهی آن استفاده کنید.

همانطور که اشاره کردیم طبیعت کوهستانی و اب و هوا اولین جاذبه گردشگری شهر زیبای سلیمانی است. پایتان را به هر قسمت از این اقلیم بگذارید جز زیبایی چیز دیگری نخواهید دید.

دریاچه دوکان سلیمانیه، پارک سارچنار سلیمانیه از جمله جاذبه های گردشگری و زبیعی این شهر هستند. موزه های زیادی در شهر سلیمانیه می توانید پیدا کنید، چون این شهر از فرهنگ و تمدن بالایی برخوردار است. موزه آمنا سوراکای و موزه سلیمانیه شما را با عمق فرهنگ این شهر بهتر می تواند اشنا کند.

مجموعه تفریحی چاوی لند سلیمانیه مرکزی تفریحی برای گردشگران هست که می تواند ساعات مفرحی را برای شما فراهم سازد.