سفر به کربلا یکی از پر طرفدارترین سفرها در میان شیعیان است. سالیانه زائران زیادی به کربلا، نجف، کاظمین و سامرا سفر می کنند . برای سفر به کربلا هم راه زمینی وجود دارد و هم هوایی. از راه زمینی به وسیله اتوبوس و گذر از مرزهای زمینی دو استان ایلام و خوزستان صورت میگیرد. و در سفر هوایی از طریق پرواز به فرودگاه نجف و چند ساعت راه زمینی تا کربلا انجام می شود.

با راهنمای سفر به کربلا همراه ما باشید تا تمام اطلاعات لازم را در این زمینه به دست بیاورید:

۱. شروع:

سازمان حج و زیارت سامانه ای را به نام سماح راه اندازی کرده است و متقاضیان ویزای عراق و عتبات عالیات در طول سال می توانند از طریق این سامانه اقدام کنند.

۲. گذرنامه کربلا (اربعین):

چنانچه تصمیم گرفته اید به صورت انفرادی و یا گروهی به کربلا سفر کنید، حتما باید گذر نامه یا همان پاسپورت و ویزا داشته باشید. برای اخذ ویزا داشتن گذرنامه ضروری می باشد. 

۳. اگر گذرنامه دارید:

ابتدا به تاریخ اعتبار گذرنامه خود دقت کنید که اعتبار بالای 6 ماه داشته باشد. در غیر این صورت اجازه عبور از مرز به شما داده نخواهد شد.

۴. اگر گذرنامه ندارید:

با در دست داشتن مدارک لازم به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید. مدارک مورد نیاز را می توانید از وبسایت پلیس +10 قبل از مراجعه به این دفاتر تهیه کنید. با توجه به اینکه در ایام عاشورا و تاسوعا، اربعین و اعیاد خاص ترافیک بالایی در این دفاتر جهت اخذ گذرنامه وجود دارد همین امروز برای اخذ گذرنامه اقدام کنید.

۵. ثبت نام در سامانه سماح

سازمان حج و زیارت سامانه ای را به نام سماح (samah.haj.ir) راه اندازی کرده است و متقاضیان ویزای عراق و عتبات عالیات در طول سال می توانند از طریق این سامانه اقدام کنند. پس از اینکه وارد سامانه شدید با سه قسمت روبرو می شوید. ابتدا یک سری نکات ضروری عنوان شده است. این مطالب را به دقت مطالعه کنید. اگر اولین بار است وارد این سامانه شده اید باید ثبت نام کنید. وارد قسمت ثبت نام شوید و اطلاعات خود را وارد کنید. چنانچه اطلاعات خود را ناقص وارد کردید یا قصد ویرایش اطلاعات را داشتید از قسمت پیگیری وضعیت و ویرایش اقدام کنید. پس از تکمیل فرم ثبت نام کد پیگیری برای شما صادر خواهد شد که می توانید یادداشت کنید، هچنین این کد به گوشی همراه شما ارسال خواهد شد. به یاد داشته باشید.

راهنمای کامل اخذ ویزای انفرادی و ویزای گروهی کربلا   

۶. پرداخت هزینه ثبت نام + ویزا + بیمه

رقم هزینه پرداختی زائرین اربعین، در سامانه ی سماح نهایی شده و حدود ۱۹۲ هزارتومان است؛ که تمام آن به صورت ریال ایرانی پرداخت می شود.  حق‌الزحمه کارگزاری، جهت اخذ ویزا هم ۱۰ هزار تومان است. 

راهنمای کامل هزینه های ویزا و بیمه کربلا - اربعین 96  

۷. ارائه مدارک به دفاتر حج و زیارت پس از ثبت نام در سامانه سماح 

هنگام ثبت نام آدرس محل سکونت شما پرسیده می شود و لیست دفاتر حج و زیارت محل سکونت شما ارائه می شود. از انجاییکه شما باید گذرنامه خود را به دفاتر حج و زیارت تحویل دهید ، از شما خواسته می شود تا یکی از این دفاتر را انتخاب کنید. در شهرهایی که دفاتر زیارتی ندارند، دفاتر موقت ایجاد شده است. 

ثبت‌نام کنندگان در سامانه سماح لازم است در اسرع وقت، مدارک خود شامل گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار و دو قطعه عکس  ٤*٣ پشت زمینه سفید و ترجیحاً شبیه عکس گذرنامه را به دفاتر زیارتی که در سامانه سماح انتخاب کرده‌اند، تحویل دهند تا هر چه زودتر روادید اربعین برای آنان صادر شود. 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا

گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار

دو قطعه عکس  ٤*٣ پشت زمینه سفید و ترجیحاً شبیه عکس گذرنامه

۸. دریافت گذرنامه از دفاتر حج و زیارت

پس از تحویل مدارک به دفاتر حج و زیارت، حدود 48 ساعت زمان نیاز است تا ویزای شما صادر شود. می توانید به همان دفتر مراجعه کرده و ویزای خود را دریافت کنید. 

۹. پرداخت عوارض خروج از کشور

پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از ازدحام و معطلی در مرز؛ قبل از سفر، عوارض خروج سفر اربعین را به حساب ۲۱۱۰۱۰۰۲۵۰۰۰۹ نزد بانک ملّی ایران به نام اداره کل امور مالیاتی پرداخت کرده (پرداخت الکترونیکی عوارض مرز، فعلا فقط برای مسافران عازم از فرودگاه بین المللی امام خمینی مقدور است) و فیش واریزی را به هنگام خروج از کشور (درمرز عراق) حتما به همراه سایر مدارک (پاسپورت و بلیط و ویزای عراق و غیره ) به همراه داشته باشند. برای سفر زمینی به کربلا مبلغ ۱۲۵۰۰۰ ریال و سفر هوایی به کربلا مبلغ  ۳۷۵۰۰۰ ریال به حساب ۲۱۱۰۱۰۰۲۵۰۰۰۹ نزد بانک ملّی ایران به نام اداره کل امور مالیاتی پرداخت کرده و فیش واریزی را به هنگام خروج از کشور حتما به همراه سایر مدارک به همراه داشته باشید.

۱۰. پیش ثبت نام بلیط اتوبوس

سفر724، جهت رفاه حال زائران اربعین حسینی، امکان پیش ثبت نام اینترنتی بلیط اتوبوس را فراهم ساخته است. با وارد کردن اطلاعات خود و همراهانتان در سامانه پیش ثبت نام بلیط اتوبوس کربلا، در زمان باز شدن سرویس اتوبوس ها، از طریق پیامک یا تماس همکاران پشتیبان سفر724، می توانید صندلی های اتوبوس خود را خریداری کنید. جهت پیش ثبت نام روی لینک سبز رنگ بالا کلیک کنید.

            پیش ثبت نام اینترنتی خرید بلیط اتوبوس کربلا - اربعین 96            

۱۱. خرید بلیط اتوبوس

سفر724 با همکاری سازمان ها و ازگان های مربوطه امکان پیش ثبت نام اینترنتی بلیط اتوبوس را فراهم نموده است. همزمان با باز شدن سرویس های اربعین، امکان خرید بلیط اتوبوس کربلا  از سامانه سفر724 مقدور خواهد بود. می توانید با مراجعه به سامانه و انتخاب مبداء و مرز خروجی (مهران، خسروی، شلمچه و چزابه) و تعیین تاریخ حرکت، بلیط اتوبوس خود را خریداری نمایید. 

خرید بلیط اتوبوس اربعین

راهنمای سفر به کربلا با اتوبوس - قسمت اول: خرید بلیط اتوبوس کربلا 

۱۲. رفتن به مرز عراق

سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای وزارت راه و شهرسازی در  سال 1396 برای زائران اربعین، مرزهای ورودی به عراق را با توجه به استان‌ مبدأ حرکت، دسته بندی نموده است. زائران اربعین فقط از مرزی که باتوجه به استان‌ مبدأ حرکت‌شان تعیین شده است، حق خروج دارند. راهنمای سفر به کربلا لیستی از مرزهای خروجی و استان های مبداء که باید بر اساس مرز خروجی تعیین شده از آن استان اقدام کرد، در اختیار کاربران و مسافران قرار داده است. 

راهنمای سفر به کربلا - قسمت دوم: مسیرهای اتوبوسی از شهرهای بزرگ تا مرزها 

۱۳. ارائه مدارک و فیش واریزی عوارض در مرزهای خروجی

پس از ورود به ناحیه مرزی عراق و بررسی گذرنامه‌ها توسط گیت‌های عراقی می‌توانید وارد کشور عراق و پس از آن خود را به وسایل حمل و نقل (شامل سواری، ون، مینی بوس، اتوبوس و ماشین‌های باربری) برسانید (بهتر است ساعت خود را با زمان رسمی عراق تنظیم کنید.-  ساعت را یک و نیم ساعت عقب بکشید)، البته احتمال معطلی برای رسیدن و آمادگی اتوبوس عراقی در مرز و خستگی زائران محترم وجود دارد و حتی امکان نامناسب و قدیمی بودن اتوبوسهای عراقی از لحاظ کیفیت صندلی، جای بار، کولر یا بخاری و رفتار رانندگان؛ وجود دارد.

راهنمای سفر به کربلا - قسمت سوم و پایانی: بعد از مرزهای عراق

سوالات رایج در سفر به کربلا

۱۴. سوالات ویزای کربلا

۱-۱۴ صدور ویزای کربلا چقدر طول می کشد؟

پس از تحویل مدارک و هزینه ها به دفاتر زیارتی، این شرکت ها اطلاعات شما را به سفارت عراق منتقل می کنند. تا آن ها اطلاعات شما را بررسی کنند. روال اداری مورد نیاز برای این کار حدود 48 ساعت طول می کشد.

۲-۱۴ مدت زمان اعتبار ویزای کربلا چقدر است؟

ویزایی که برای شما و بصورت انفرادی صادر می شود 3 ماه اعتبار خواهد داشت. چنانچه قصد دارید قبل و یا بعد اربعین در کربلا باشید سریعا برای اخذ ویزا اقدام کنید تا در زمان خلوت تری ویزا گرفته و سفر معنوی خود را شروع کنید.

۳-۱۴ هزینه ویزای کربلا چقدر است؟

طبق خبر اعلام شده از سوی سازمان حج و زیارت در خصوص هزینه ویزای کربلا قیمت های مربوط به بیمه، ویزا و خدمات درمانی مشخص شده است. هزینه ویزای سفر به کربلا 30 دلار برای ویزاهای گروهی و 40 دلار برای ویزاهای فردی تعیین شده است. راهنمای کامل سفر به کربلا، علاوه بر ارائه اخرین مطالب مربوط به رویدادهای اربعین ۹۶، هزینه ویزای اربعین 96 را نیز اعلام کرده است. 

۱۵. سوالات مربوط به سفر اتوبوسی به کربلا

۱-۱۵ هزینه بلیط اتوبوس کربلا چقدر است؟

 هزینه بلیط اتوبوس کربلا از شهرهای داخلی تا مرزهای 4 گانه (خسروی، مهران، چزابه و شلمچه) به مبداء و مرز خروجی بستگی دارد. راهنمای کامل سفر به کربلا را مطالعه کنید، تا با هزینه های اتوبوسی، خورد و خوراک، هزینه های اقامتی، هزینه های بیمه و ویزا آشنا شوید. پیش فروش بلیط اربعین از طریق سامانه سفر724 مقدور می باشد.

لیست قیمت بلیط اتوبوس ها تا مرز مهران، شلمچه، چزابه و خسروی

۲-۱۵ آیا خرید آنلاین بلیط اتوبوس کربلا با بلیط‌های معمولی فرق خواهد داشت؟

با خرید اینترنتی بلیط اتوبوس از سامانه سفر724 نیازی به چاپ بلیط اتوبوس کربلا نیست. شماره بلیط اتوبوس از طریق پیامک ارسال خواهد شد. شما با در دست داشتن شماره بلیط، نیم‌ساعت قبل از حرکت اتوبوس به شرکت اتوبوسرانی مورد نظر مراجعه کرده و می توانید بلیط خود را دریافت کنید.

۳-۱۵ زمان لازم برای رسیدن اتوبوس‌ها به مرزهای عراق چقدر است؟

بسته به مبدا حرکت، مدت زمان رسیدن اتوبوس به مرزهای تعیین شده متفاوت خواهد بود. مثلاً از زاهدان تا مرز مهران 23 ساعت، مشهد تا مرز مهران 19 ساعت، تبریز تا مرز مهران 9 ساعت و کرمانشاه تا مرز مهران 4 ساعت است.

۴-۱۵ چه نوع اتوبوس هایی برای سفر زمینی کربلا موجود هستند؟

شرکت های مسافربری دارای انواع متنوع اتوبوس‌های مسافربری هستند، از برندهای مختلف اتوبوس از جمله اسکانیا، مان، بنز و غیره تا رده بندی‌های مختلف استانداردهای مسافربری زمینی.

۱۶. لوازم مورد نیاز، سیم کارت و تهیه ارز زیارتی:

۱-۱۶ چه لوازمی در سفر کربلا باید همراه داشته باشیم؟

مدارک مهم مورد نیاز شما در این سفر پاسپورت و ویزا می باشد. لوازم شخصی و بهداشتی و همینطور داروی خاصی اگر مصرف میکنید به همراه داشته باشید. راهنمای سفر به کربلا، که در سه قسمت در سامانه سفر724 تهیه شده است، شما را انواع مدارک و لوازمی که در این سفر معنوی باید همراه خود داشته باشید آشنا می کند. 

۲-۱۶ چگونه از کربلا با ایران تماس بگیریم؟

برای تماس با ایران می توانید از سیم کارت خود که همراه خود دارید استفاده کنید. در این حالت هزینه ای به عنوان رومینگ بین المللی به هزینه های تماس شما اضافه خواهد شد. راه دیگری هم برای این امر وجود دارد، در مرز سیم کارت اعتباری تهیه کنید و با خانواده تماس گرفته و آن ها را از شماره جدید خود مطلع سازید.

۳-۱۶ چگونه برای سفر کربلا  ارز مسافرتی تهیه کنیم؟

چنانچه قصد تهیه ارز مسافرتی برای سفر به کربلا را دارید چند روز مانده به اعزام با همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی به یکی از شعب بانک ملی، ملت و یا سامان مراجعه نمایید. هر زمان که اقدام به این عمل کردید قبل از مراجعه به بانک از اخرین شرایط تحویل ارز مسافرتی با یک تماس تلفنی به بانک مطلع شوید. برای تهیه ارز مسافرتی، بلیط اتوبوس یا هواپیمای خود را همراه داشته باشید. 

۱۷. امنیت در عراق و مرزها:

۱-۱۷ آیا سفر به کربلا امنیت دارد؟

علیرغم حضور داعش در عراق، امنیت این کشور بخصوص در شهر های امامان شیعه تامین است. و موضوع داعش موضوع چندان نگران کننده ای برای خانواده ها نیست. و دلیل این امر وجود لایه های امنیتی فراوان در ورودی های شهر نجف و به خصوص کربلا می باشد. راهنمای سفر به کربلا که توسط سامانه سفر724 تهیه شده است، اطلاعات کاملی در خصوص امنیت، هزینه ها و مسیرهای پیاده روی و اتوبوسی در اختیار کاربران قرار می دهد. 

 ورود به صفحه پیش ثبت نام خرید بلیط اتوبوس اربعین

 

 

 

safar724.com