حاجیا صوفیا که به زبان یونانی به معنای حکیم مقدس است، از مهم ترین بناهای مذهبی جهان ارتودکس می باشد. 

ایاصوفیه به خاطر معماری، عظمت و حجم آن و کارهای انجام شده در آن، یکی از آثار نفیس و نادر است و مبنای فکری معماری مساجد عثمانی بوده است. 

این اثر در بین آثار معماری جهان یکی از نمونه های نادر و مهمی است که تا کنون سرپا مانده است.

ایاصوفیه 916 سال به صورت کلیسا و 481 سال به صورت مسجد مورد استفاده بود و از سال 1953 به بعد به صورت موزه در حال ادامه حیات است. 

تاریخ نگاران بیزانس نوشته اند که ایاصوفیه را اولین بار در زمان امپراتور کنستانتین اول ساخته اند. دومین بار امپراتور تئودوسیوس دوم دستور ساخت دوباره آن را داد که در سال 415 برای عبادت آماده شد. در قرن ششم میلادی توسط امپراتور ژوستینیانوس مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. 

این کلیسا، نخست کلیسای بزرگ نام گرفت و بعد به نام حاجیا صوفیا معروف گردید. پس از فتح استانبول کلیسا به دستور سلطان محمد دوم معروف به فاتح با تاکید بر حفظ نقوش و نوشته های مسیحیت به مسجد تبدیل شد.

سلطان سلیمان اول دستور داد نقاشی ها و نگارگری های داخل ایاصوفیه را بپوشانند تا نمازهای جمعه در آنجا اقامه شود. بنا به دستور سلطان سلیم دوم و به دستور معمار سینان مرمت گردید.

در زمان سلطان مراد سوم، مناره، منبر و محراب به ساختمان ایاصوفیه افزوده شد. در زمان سلطان مراد چهارم، آیاتی از قرآن در دیوارها و سقف ایاصوفیه نگاشته شد. 

ایاصوفیه به جز روزهای دوشنبه همه روزه از ساعت 9:30 صبح تا 4:30 بعدازظهر جهت بازدید باز است.

با سفر زمینی به استانبول (ترکیه) می توانید از منظره های زیبایی که در مسیر وجود دارد بیشترین لذت را ببرید. هزینه های خود را کاهش دهید و با خرید اینترنتی بلیط اتوبوس استانبول ترکیه نیز می توانید برنامه ریزی آسانی قبل از سفر داشته باشید. خرید بلیط اتوبوس استانبول از سامانه سفر724 برای کسانی که قصد سفر زمینی با اتوبوس به استانبول را دارند فراهم شده است. کافیست وارد سامانه شده و مبداء و مقصد خود را وارد کنید. بلیط اتوبوس در عرض چند دقیقه به گوشی شما ارسال خواهد شد. 

در حال حاضر بلیط اتوبوس از تهران به استانبول در سامانه سفر724 برای مسافران موجود می باشد.