یکی از مواردی که حقیقتا در کیفیت یک سفر تأثیرگذار است، بستن یک چمدان متناسب با نوع سفر است. صحبت از نوع سفر شد! بنابراین انتخاب وسیله‌ی سفر می‌تواند نکته‌ی مهمی در بستن چمدان باشد. در باب اهمیت این موضوع در این مطلب به طور کامل صحبت شده است. حال در این مقاله، می‌خواهیم برای سفر با اتوبوس چمدان ببندیم! بهتر است قبل از اقدام به بستن چمدان، بر روی یک برگ کاغذ، لیست وسایل مورد نیاز را بنویسید. برخی از افراد با تکیه بر هوش خود، نوشتن چک‌لیست لوازم سفر را هدر دادن زمان تلقی کرده و آن را یک کار اضافی می‌دانند، اما به‌نظر می‌رسد این کار بسیار عاقلانه‌ای باشد. زیرا مانع از فراموشی لوازم مورد نیاز سفر می‌شود.

چک‌لیست لوازم سفر با اتوبوس

 

پیش از شروع یک سفر خوب،  بستن چمدان و آماده کردن لوازم مورد نیاز در طول سفر کار مهمی است. چراکه بی‌توجهی به این امر تا حدود زیادی بر کیفیت سفر تأثیر می‌گذارد. وقتی صحبت از چمدان و آمادگی برای سفر می‌شود ناخودآگاه یاد لاک‌پشت می‌افتم!!! که در هر شرایطی می‌تواند به‌همراه خانه‌ی خود سفر کند!

عنوان نمودن این طنز به این خاطر است که برخی از افراد تصور می‌کنند برای لذت بردن از سفر، تمام وسایل کمدشان می‌باید در داخل چمدان جا گیرد! که در حقیقت کار درستی نیست!  این کار علاوه بر سنگین نمودن بار، دردسرهای دیگری نیز به‌همراه دارد! بفرض کافی‌ است دنبال یک وسیله از داخل چمدان باشیم! زمانی که در طول سفر برای گشتن وسایل مورد نظر در داخل چمدان می‌گذرانیم کم نخواهد بود! بنابراین اولین نکته‌ای که در هر سفری بهتر است مدنظر گرفته شود، بستن یک چمدان متناسب با نوع سفر است. چمدان باید در عین سبک و مرتب چیده شدن، حاوی تمام وسایل مورد نیاز در طول سفر نیز باشد! برای درست انجام گرفتن این کار، بهتر است در ابتدا لیست وسایل مورد نیاز بر روی یک برگه کاغذ نوشته شود. زیرا داشتن چک‌لیست لوازم سفر می‌تواند کار شما را بسیار آسان‌تر کند.

اما نکته‌ی بسیار مهمی که در این خصوص باید مورد توجه قرار گیرد، نوع سفر است! بنابراین سوالاتی در این باره مطرح می‌شود!

آیا شما می‌خواهید با هواپیما سفر کنید و مدت زمان کوتاهی برای رسیدن به مقصد سپری کنید؟

آیا شما قطار را به‌عنوان وسیله‌ی سفر انتخاب کرده‌اید؟

آیا شما با وسیله‌ی شخصی خود می‌خواهید سفر کنید؟

آیا شما جز افرادی هستید که می‌خواهید بدون دغدغه‌ی رانندگی از مسیر رسیدن به مقصد لذت ببرید و اتوبوس را برای سفر انتخاب می‌کنید؟

شاید برای شما عجیب است! و این سوال مطرح شود که آیا حقیقتا توجه به این سوالات، برای نوشتن چک‌لیست لوازم سفر، امری ضروری‌ست یا نه؟!

باید گفت، بله ضروری‌ست!

چراکه مدت سفر و دسترسی به وسایل مورد نیاز در طول سفر دو نکته‌ی بسیار مهم است که بر اساس وسیله‌ی انتخابی سفر، متفاوت خواهد بود!

اگر جز افراد دسته‌ی آخر و علاقه‌مند به سفر با اتوبوس هستید، سفر724 در کنار شماست و شما را در خرید بلیط و انتخاب اتوبوس مورد نظر کمک ‌می‌کند! بنابراین دغدغه‌ای از این بابت نخواهید داشت! اما انجام این امور برای سفر724 کفایت نمی‌کند و مشتاقانه خواستار این است که از زمان تصمیم به سفر تا رسیدن به مقصد در تمامی لحظات سفر، همراه شما باشد! بنابراین لزوم این کار موجب نوشتن این مطلب حاوی اطلاعاتی درباره داشتن چک‌لیست سفر با اتوبوس است تا شما بتوانید سفری لذت‌بخش را تجربه کنید.

چک‌لیست لوازم سفر با اتوبوس شامل چه مواردی است؟

برای تهیه چک لیست لوازم سفر با اتوبوس یک برگه کاغذA4  و یک مداد بردارید. بهتر است برای تهیه این چک لیست از مداد استفاده کنید تا در صورت یادداشت موارد اشتباه بتوانید آنها را پاک کرده و با لوازم ضروری دیگر جایگزین نمایید. به یاد داشته باشید که یک چک‌لیست پر از قلم‌خورد و نامرتب بیشتر موجب سردرگمی شما خواهد شد تا اینکه کارگشا باشد!

حال با توجه به دو نکته‌ی بسیار مهم شروع به نوشتن چک‌لیست لوازم سفر با اتوبوس می‌کنیم.

 مقصد سفر؟!؟

بله!!! مقصد سفر!

یکی از نکات مهم، برای بستن چمدان، مقصد سفر است! چراکه نوع آب‌وهوای مقصد مورد نظر در بیش از نصف وسایل در نظر گرفته شده‌ی داخل چمدان به‌طور مستقیم تأثیرگذار است!

و اما نکته‌ی دیگر!!!

از آنجایی که با اتوبوس سفر می‌کنیم و در طول سفر به چمدان اصلی دسترسی نخواهیم داشت! بنابراین لازم است به اضافه‌ی چمدان اصلی، یک ساک دستی با محتوای وسایلی که در طول مسیر نیاز است آماده شود!

با در نظر گرفتن این نکات، چک‌لیست لوازم سفر با اتوبوس، به دو قسمت تقسیم می‌شود.

  • بخش اول وسایل مورد نیاز در طول مسیر (ساک دستی)
  • بخش دوم وسایل مربوط به چمدان اصلی

ساک دستی

پیش از بستن چمدان اصلی، بهتر است درباره چیزهایی که در اتوبوس به آنها نیاز پیدا خواهیم کردیم صحبت کنیم تا بتوانیم حس دلپذیری در طول مسیر داشته باشیم.

مدارک: بهتر است از یک کیف کوچک برای نگهداری مدارک خود استفاده کنید و آن را به‌همراه خود داشته باشید. تا در صورت لزوم، نگرانی دسترسی به آن را نداشته باشید و یک کپی از مدارک اصلی را در چمدان اصلی قرار دهید! که در صورت پیش‌آمد اتفاقی، کپی آنها را نیز به همراه داشته باشید.

کفش: یکی از نکات بسیار مهمی که نباید فراموش شود! انتخاب کفش و جوراب مناسب برای زمانی ا‌ست که داخل اتوبوس هستیم! انتخاب جوراب نازک و کفش راحتی، به نظر می‌رسد برای طول مسیر در داخل اتوبوس گزینه‌ی مناسبی باشد.

پوشاک: انتخاب لباس راحتی که زیاد تنگ نباشد! می‌تواند گزینه‌ی بسیار مناسبی برای ساعت‌ها نشستن بر روی صندلی اتوبوس باشد. همچنین بهتر است یک سوشرت یا اورکت به‌همراه داشته باشیم چراکه شاید برحسب شرایط آب‌وهوایی در مواقعی که اتوبوس در ایستگاه‌هایی در طول مسیر می‌ایستد و شما قصد بیرون رفتن از اتوبوس را دارید، لازمتان شود و اما یک نکته‌ی مهم دیگر! اگر فرزند کوچک‌تان در این سفر همراه شماست، بهتر است یک دست لباس اضافی برای کودک خود به همراه داشته باشید! تا در طول مسیر نگرانی دسترسی به چمدانتان را که در قسمت صندوق بار اتوبوس است، نداشته باشید.

پتوی مسافرتی:  یکی دیگر از وسایلی که در سفر با اتوبوس بهتر است همراه‌مان باشد، پتوی مسافرتی‌ است. چرا که در آن صورت نیازی به پوشیدن لباس بسیار ضخیم در طول سفر نخواهیم داشت! و می‌توانیم راحتی را در خود احساس کنیم.

 بالشت‌های مسافرتی: بالشت‌ در سفر با اتوبوس، به‌خصوص در سفرهای شبانه برای استراحت و نشستن‌‌های طولانی مدت بر روی صندلی یک وسیله‌ی بسیار کاربردی‌ است. البته به‌شرطی که جای زیادی را در میان وسایل همراه به خود اختصاص ندهد. بنابراین بالشت‌ بادی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد چراکه پس از استفاده، فضای زیادی را اشغال نمی‌کند.

خوراکی:  نمی‌توان در هر لحظه اتوبوس را بخاطر گرسنه بودن متوقف کرد! چراکه توقف اتوبوس تنها در ایستگاه‌های مشخص امکان‌پذیر است. بنابراین استفاده از امکانات موجود در رستوران‌ها و چایخانه‌های بین راهی تنها در ساعاتی که اتوبوس در آن‌ها توقف می‌کند وجود دارد. اما داشتن تنقلات، شکلات و کمی خوراکی سرد که می‌توان بدون یخچال تا رسیدن به مقصد سالم نگه داشت در طول مسیر نیز جز واجبات است. به‌خصوص اگر بچه کوچک به‌همراه خود دارید. زیرا این خوراکی‌ها در هنگام بی‌قراری و گرسنگی بهترین راه‌حل ممکن برای آرام کردن کودک است. البته همیشه در میان خوراکی‌های داخل اتوبوس یک بطری آب معدنی و چند لیوان یک‌بار مصرف را نیز در نظر بگیرید.

لوازم بهداشتی و دارویی: در سفر با اتوبوس بهتر است برخی از لوازم بهداشتی را که در طول مسیر ممکن است به آن‌ها نیاز داشته باشید را به همراه داشته باشید. دستمال کاغذی، نایلون فریزر، کرم ضدآفتاب، کرم مرطوب کننده، ژل شستشوی دست، پوشک بچه، پد مخصوص بانوان و ... از جمله مهمترین این لوازم هستند.
بهتر است قرص‌هایی چون قرص سر درد، قرص ضدتهوع و قرص خواب و آدامس را نیز در کیف دستی به‌همراه خود داشته باشید.

سرگرمی: سفر کردن تنها رسیدن به مقصد نیست! به‌خصوص برای افرادی که اتوبوس را برای سفر انتخاب می‌کنند. زیرا طول مسیر نیز برای آن‌ها بسیار مهم است! داشتن سرگرمی ‌مطابق با روحیات شخصی هر فرد نیز می‌تواند لحظات داخل اتوبوس را برایتان دلپذیرتر نماید.

کتاب: کتاب یکی از بهترین سرگرمی‌ها است. جاده و کتاب بسیار با یکدیگر هم‌خوانی دارند! چراکه جاده‌ها و واژه ها هر جفتشان مفهوم رسیدن را تداعی می‌کنند! هر بار که برگی از کتاب تمام می‌شود و برای ورق زدن لحظه‌ای مکث می‌کنید چشمتان از پنجره اتوبوس، زیبایی‌هایی را می‌بیند که با نگاه پیش‌تر متفاوت است.

اگر جای زیادی برای برداشتن چند کتاب ندارید! می‌توانید از کتاب‌های الکترونیکی که پیش‌تر دانلود کرده‌اید و در تلفن همراه‌تان هست نیز استفاده کنید.

تلفن همراه:  صحبت از تلفن همراه شد، که یکی از ابزارهایی‌ست که خواه ناخواه همیشه در کنار ماست. بهتر است پیش از سفر محتوای تلفن همراه خود را نیز مطابق روحیات شخصی برای ساعاتی که در اتوبوس هستیم آماده کنیم. این آماده‌سازی می‌تواند شامل فیلم، بازی، کتاب، مجله الکترونیکی و موسیقی باشد. اما نکته‌ی مهمی که در این زمینه نباید فراموش کنید، وجود پاوربانک فول شارژ است. زیرا از طریق آن می‌توانیم ساعت‌ها از تلفن همراه خود بدون نگرانی خاموش شدن آن استفاده کنیم.

لپ‌تاب یا تبلت: برای افرادی که کارهای عقب‌مانده‌ای دارند وجود لب‌تاب یا تبلت بسیار راه‌گشا است. بفرض ترجمه‌ی مقاله‌ای که مدت‌هاست مانده است! اگر کارهایی که می‌خواهید انجام دهید نیاز به فضای آنلاین دارد! پیش از سفر از خرید اینترنت همراه غافل نشوید! چراکه ممکن است در طول مسیر، به‌دلیل آنتن‌دهی ضعیف نتوانید به‌موقع خریداری کنید.

هدفون و Mp3player: گوش دادن به موسیقی می‌تواند یکی دیگر از ابزارهای سرگرمی در داخل اتوبوس باشد. به‌خصوص برای افرادی که دوست دارند در دنیای خود خلوت کنند!

و اما اگر فرزند کوچک در این سفر همراه شماست، برای سرگرمی او نیز در طول مسیر چاره‌ای بیندیشید. به عنوان مثال می‌توانید یکی از وسایل بازی را که در خانه بیشتر به آن وابسته است و جای کمتری را اشغال می‌کند، به‌همراه داشته باشید.

متفرقه: چراغ‌قوه کوچک و فندک

چمدان

اما در مورد خود چمدان اصلی، اول نکته این است که بر روی چمدان خود یک علامت بگذارید! بنابراین در صورتی که مشابهتی در قسمت صندوق بار اتوبوس میان چمدان‌ها پیش آید. بدون اتلاف زمان به‌راحتی می‌توانید چمدان خود را تشخیص دهید.

وقتی می‌خواهیم چمدان اصلی را ببندیم، مرتب چیده شدن وسایل داخل چمدان یکی از مهمترین نکاتی ا‌ست که باید رعایت شود. به‌خصوص برای زمانی که هر کدام از اعضای خانواده چمدان شخصی ندارند! پس این نکته را هرگز فراموش نکنید!

  • بفرض زمانی که تنها یک چمدان دارید می‌توانید از کیسه‌های پلاستیکی برای جدا نمودن وسایل هر شخص استفاده کنید. این کیسه‌ها برای جدا کردن وسایل بهداشتی و شخصی بیشتر به درد می‌خورند. برای راحتی بهتر است بر روی هر کدام از کیسه‌ها  با استفاده از برچسب، اسم هر شخص را نیز بنویسید!
  • سعی کنید لباس‌ها را تا نکنید! تا کردن لباس‌ها فضای زیادی از چمدان شما را اشغال خواهد کرد! به جای تا کردن، لباس‌ها را رول کنید!
  • وسایل بهداشتی را در دسترس قرار دهید! تا در صورت نیاز لازم نباشد که کل چمدان را بگردید!
  • اگر وسیله‌ی شکننده‌ای می‌خواهید در چمدانتان قرار دهید، از لباس‌ها برای محافظت آن استفاده کنید!
  • در صورتی که به خارج از کشور مسافرت می‌کنید، حتما از وزن مجاز چمدان مطلع باشید.

و اما داخل چمدان

پوشاک: با آگاهی از شرایط آب‌وهوایی مقصد، لباس‌های مورد نظر خود را انتخاب نمایید! جوراب، تی‌شرت، شلوار، بلوز، لباس زیر، در صورت سفر به مناطق ساحلی لباس شنا و ... را فراموش نکنید.

صندل، کفش،کلاه، عینک آفتابی و ... را هم حتما داخل چمدان خود قرار دهید.

وسایل بهداشتی: حوله، شامپو، مسواک، خمیردندان، دستمال کاغذی، صابون و ...

وسایل آرایشی خانم‌ها و آقایان: اسپری، ادکلن، ریش‌تراش، آینه، شانه مو، پاک‌کننده صورت، کرم مرطوب کننده، گوش‌پاک‌کن و ...

خانم‌ها می‌توانند لوازم آرایشی مخصوص سفر که سایز آنها کوچک هست نیز به‌همراه داشته باشند.

لوازم الکترونیکی: شارژر موبایل، آداپتور چندکاره، کابل Usb، سیم شارژر پاوربانک و ...

اگر اهل ثبت لحظات به‌وسیله‌ی تلفن‌همراه هستید وجود مونوپاد می‌تواند بسیار راه‌گشا باشد، چراکه دیگر نیازی به نفر سوم برای گرفتن عکس خانوادگی نخواهید داشت!

و اما اگر علاقه‌مند به عکاسی از طریق دوربین عکاسی هستید،  تجهیزات کامل دوربین عکاسی را فراموش نکنید، همچون، لنزهای دوربین، سیم و شارژر باطری، کارت حافظه، باطری و ...

متفرقه: به همراه داشتن یک جعبه کوچک که حاوی نخ و سوزن است نیز نکته‌ی مهمی در سفر است. تصور کنید یک قرار کاری مهم دارید و یکی از دکمه‌های کت‌تان می‌افتد! درآن لحظه است که ارزش این جعبه کوچک برای شما آشکار می‌شود.  اتوی کوچک مسافرتی، نیز یکی دیگر از وسایل بسیار کاربردی در سفر است که می‌توانید به‌همراه داشته باشید.

به‌طبع هر شخصی مطابق با محلی که به آنجا سفر می‌کند، مدت اقامت و شرایط آب‌وهوایی چمدان خود را آماده می‌کند. در این مقاله سعی کردیم شما را با طرز نوشتن چک‌لیست آشنا کنیم. پس از آماده شدن چک‌لیست متوجه خواهید شد که چیدن آنها در چمدان وقت زیادی از شما نخواهد گرفت و در طول سفر نگرانی بابت فراموشی وسایل مورد نیاز نخواهید داشت! همچنین نکاتی را درباره نحوه درست چیدن وسایل داخل چمدان عنوان کردیم. امیدواریم این مطلب به شماکمک کند که سفری زیبا و دلپذبر را به همراه عزیزانتان تجربه کنید!